Utställningar & Aktiviteter
Anmäl dig till Borås Textile Days för att läsa mer om varje programpunkt.
Appen Brella är den primära plattformen efter din anmälan.
Där hittar du all information, uppdaterar din profil, bokar seminarier, workshops och nätverkstillfällen samt ser ditt personliga program.

Smart Textiles Showroom
Utställning
Tid: Kl. 12:00 – 16:00 på onsdag och 11:00 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Smart Textiles, Science Park Borås
Plats: Smart Textiles Showroom
Välkommen att besöka Smart Textiles Showroom. Du kan också i mån av plats boka en av de två guidade visningarna som erbjuds under Borås Textile Days.
Guidade visningar hålls onsdag och torsdag kl. 15:20 – 15:40.

Flexibelt och livslångt lärande med Textilhögskolan i Borås
Monter
Tid: Kl. 12:00 – 18:00 på onsdag och 09:20 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Textilhögskolan
Ny kunskap grenar ut sig! Näring till rötterna får trädet att grena ut sig och blomma! I vår monter berättar vi om vårt projekt Flexibelt och livslångt lärande, vi visar Textilhögskolans utbud av fristående kurser, kurser integrerade med utbildningsprogram och uppdragsutbildning som formas tillsammans med företag. Vi berättar hur du ansöker och hur distanskurser blir en naturlig del av företagets och din livslånga kompetensutveckling.

FN-kollektionen
Utställning
Tid: Pågår hela tiden
Arrangör/värd: Textilhögskolan
Plats: Smart Textiles Showroom
Textilhögskolan, vid Högskolan i Borås, har som första lärosäte någonsin utvecklat en ny generation guidekläder till Förenta Nationernas (FN:s) högkvarter. Ett tjugotal designstudenter står bakom designen präglad av hållbarhet, hög modegrad och nytänkande. Kollektionen lanserades 22 april 2025 och just nu visas delar av den i Smart Textiles Showroom.

Textile Movement
Monter
Tid: Kl. 12:00 – 18:00 på onsdag och 09:20 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Textile Movement genom Science Park Borås
Upptäck nya möjligheter för ditt företag! På Textile Movements företagsmässa får du veta mer om erbjudanden och nätverk som kan ge dig rätt stöd och resurser för att ta nästa steg i den cirkulära omställningen.

Utställningar på Textilmuseet
Utställning
Tid: Kl. 12:00 – 17:00 på onsdag och 12:00 – 19:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Textilmuseet
Plats: Textilmuseet
Textilmuseet är ett av Nordens ledande museer inom textil och mode med samlingar av kläder, tyger, textilmaskiner m.m. Basutställningen Textil Kraft berättar om textil produktion, medan tillfälliga utställningar varierar från mode, design, konst och hantverk till teknik, forskning, hållbarhet och smarta textilier.
Under Borås Textile Days visas bland annat tillfällig utställning med Linea Matei ”Ser du mig” och med Sven Fristedt – Mästare i mönster. https://www.textilmuseet.se/

Data to Business
Utställning
Tid: 12:00 – 18:00 på onsdag och 09:20 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Science Park Borås
Plats: Lutgränd
22 nordiska varumärken inom mode, möbler och sport visar upp sina första prototyper på digitala produktpass – utvecklade som en del av det Interreg ÖKS-finansierade projektet Data to Business, där företag från Danmark, Sverige och Norge arbetar med att omvandla data till nya affärsmodeller och stärka sin cirkularitet.

Textile & Fashion 2030
Monter
Tid: Kl. 12:00 – 18:00 på onsdag och kl. 09:20 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Högskolan i Borås/ Textilhögskolan/Science Park Borås
Så här driver Högskolan i Borås regeringsuppdraget Textile &Fashion 2030 för att bana väg för en grön omställning av textil- och modeindustrin. Träffa företrädare för Textile & Fashion 2030 och låt dig inspireras!

Speakers’ Corner – röster från branschen ”i farten”
Aktivitet
Tid: Kl. 14:00 – 14:15 och 15:00 – 15:45 på onsdag och 13:45 – 14:00 och 15:00 – 15:45 på torsdag.
Arrangör/värd: Nordiska Textilakademin & TEX! by Sweden/Marketplace Borås
Vad bubblar under ytan i svensk textil och mode just nu? På Speakers’ Corner får du korta, kärnfulla inspel direkt från verkligheten. En plats för idéer, erfarenheter och framtidsspaningar – mitt i flödet på Textile Fashion Center.

Tekologistik
Monter
Tid: Kl. 12:00 – 18:00 på onsdag och 09:20 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Tekologistik
Tekologistik samarbetar med branschorganisationer runt om i världen inom mode-, sport-, textil- och livsstilsbranschen. Dessa branschorganisationer har outsourcat sin logistik exklusivt till Tekologistik som erbjuder logistiskrådgivning, transportlösningar, innovationer och förmånliga villkor till sina medlemmar.

Forskning på Frammarsch
Aktivitet
Tid: Kl. 15:00 – 16:00 på onsdag och 15:00 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Textilhögskolan
Vad forskar framtidens textilforskare om? Kom och möt doktorander på Textilhögskolan och ta del av aktuell forskning genom spännande och visuellt engagerande postrar.

Garderobsrouletten
Aktivitet
Tid: Kl. 13:00 – 18:00 på onsdag och 09:20 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Science Park Borås
Plats: DoTank
Skulle du våga låta slumpen avgöra vad du har på dig? Lär dig mer om Garderobsrouletten och hur den kan få dig att utnyttja din garderob bättre.

Femkamp – laga och vårda
Aktivitet
Tid: Kl. 13:00 – 18:00 på onsdag och 09:20 – 17:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Science Park Borås
Plats: Textilmuseet
Testa världens enda (?) 5-kamp i klädvård! Lär dig hur du får dina plagg att leva längre.

REBOOT Fashion gästutställare i Omstart Mode
Utställning
Tid: Pågår hela tiden
Arrangör/värd: Textilmuseet
Plats: Textilmuseet
Textilmuseets utställning Omstart Mode adresserar det akuta behovet av att förändra textil produktion och konsumtion. För att aktivera utställningen bjuds aktuella gäster in.
Konstnären Jeanette Schäring har sedan 2022 drivit ett konstnärligt utvecklingsprojekt kopplat till färgens kulturhistoria.
I projektet har Jeanette bland annat använt Textilmuseets arkiv och samlingar för att söka historiska vägar och samband för textil, färg och vatten.
I Omstart Mode finns sedan tidigare hennes verk Vattnet och isens gudinna och filmen, Allt har sin hemlighet. Blåeriets heliga rum.

Fashion Factory
Monter
Tid: Kl. 12:00 – 18:00 på onsdag och 09:20 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Fashion Factory
Fashion Factory Sweden är en kreativ mode och designbyrå. Vårt team består av handplockade specialister och hantverkare för att du som kund ska få bästa möjliga hjälp genom design och produktionsprocessen.
Med allt från punktinsatser till heltäckande lösningar hjälper vi små som stora företag och varumärken inom mode och textilbranschen. Det kan vara allt från en idé på ny produkt eller produktgrupp, design, tekniska skisser, konstruktion samt techpack. Vi kan även sourca material, lämplig fabrik och kontrollera prover under produktionsprocessen.
Under Textile Days erbjuder vi personliga möten med vårt expertteam på Fashion Factory.

Textilproducenter
Monter
Tid: Pågår hela tiden
Arrangör/värd:
Plats: DoTank
Textilproducenter är en ideell förening bildad av och för Sveriges
sömnadsproducenter.
Syftet med föreningen är att stärka och synliggöra svensk
textilproduktion idag. I vårt land finns en enorm innovationskraft som
möjliggör en transparent och cirkulär produktionskedja där kvalitet,
hantverk och miljöhänsyn står i centrum.
Textilproducenterna samlar experter inom hela kedjan för textil
sömnadsproduktion– från mode och hemtextil till inredning, offentlig
miljö samt specialproduktion för profil och reklam.
Föreningens utveckling stödjs av CircularHub.

Träffa Fashion Factorys experter i personliga möten
Monter
Tid: Kl. 15:00 – 17:00 på onsdag och 10:00 – 16:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Fashion Factory
Fashion Factory erbjuder personliga möten med sitt expertteam. Boka en tid – de lyssnar, guidar och ger konkreta råd.
Vårt team består av erfarna designers, produktionsexperter, hållbarhetsstrateger
och CLO 3D-specialister – redo att möta dig!

Digital Business Lab
Monter
Tid: Kl. 15:00 – 16:00 på onsdag och 14:00 – 15:00 på torsdag.
Arrangör/värd: Högskolan i Borås
Digital Business Lab inspirerar och utbildar studenter, samarbetar med företag och stödjer forskare med kompetens inom digital teknik i ett affärssammanhang.

Mode och den kreativa processen
Utställning
Tid: Pågår hela tiden
Arrangör/värd: Textilhögskolan
Studenter vid Textilhögskolans kandidatutbildning i textilt management och Textilekonomprogrammet visar här de koncept de utvecklat under kursen Mode och den kreativa processen.
I kursen har studenterna utforskat hur mode kan förstås och hur kreativitet kan stimuleras. Slutprodukten är ett eget koncept baserat på en begagnad pikétröja från Myrorna som inte gått att sälja och ett par returnerade jeans från Bubbleroom.
Utställningen lyfter fram de kreativa idéer som studenterna utvecklat. Välkommen att ta del av deras visioner och upptäck hur osålda plagg kan få nytt liv!
Foto: Göran Jansson

Ekopoetisk, visuell föreläsning med Jeanette Schäring
Aktivitet
Tid: Kl. 15:15 – 15:35 på onsdag.
Arrangör/värd: Textilmuseet
Plats: Textilmuseet
Färg bär på minnen. Den rinner genom tid, genom arkiv, genom landskap och kroppar. Ta del av Jeanette Schärings poetiska föreläsning Från Viskan till havet – färgens dolda berättelser.

After Work
Aktivitet
Tid: Kl. 16:00 – 19:00 på onsdag.
Arrangör/värd: Borås Textile Days
Anmäl dig till Borås Textile Days för att läsa mer om varje programpunkt.
Appen Brella är den primära plattformen efter din anmälan.
Där hittar du all information, uppdaterar din profil, bokar seminarier, workshops och nätverkstillfällen samt ser ditt personliga program.
